List of Elected Officials

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option
 

Board of Supervisors

     
 Office  Name Term  Next Election
 Board of Supervisors Area 1  Joe Neves 4 years  2018
 Board of Supervisors Area 2  Richard Valle 4 years  2020
 Board of Supervisors Area 3  Doug Verboon 4 years  2018
 Board of Supervisors Area 4  Craig Pedersen  4 years   2018
 Board of Supervisors Area 5  Richard Fagundes  4 years  2020
       

County Offices 

     
 Offices  Name Term  Next Election
 District Attorney  Keith Fagundes   4 years  2018
 County Superintendent of Schools  Tim Bowers  4 years  2018
 Assessor/Clerk-Recorder/Registrar of Voters  Kristine Lee  4 years  2018
 Sheriff  David Robinson  4 years  2018
       

Kings County Judicial Offices 

     
Name  Term Next Election   
 Michael J. Reinhart 6 years 2020   
 Robert Burns 6 years  2018  
 Donna Tarter 6 years 2018  
Thomas DeSantos  6 years  2018  
 Steven Barnes 6 years  2018   
 James La Porte 6 years  2020  
Jennifer Giuliani  6 years 2018  
       
 

Federal Office Holder

     
 Name  Seat  Next Election  
 David Valadao  21st Congressional District 2018   
       

State Office Holder 

     
 Name Seat  Next Election   
 Rudy Salas 32nd Assemblyman  2018   
 James Vidak  14th District State Senator 2018  

 

Additional Elected Officials 

Board of Education
Central Committees
City Officials
Community Colleges
Community Service Districts
Conservation Districts
High School Districts
Hospital Districts
Irrigation Districts
Public Utility District
School Districts
Water Districts